energia odnawialna

Czym grzać w okolicach Kłobucka - tanio i komfortowo?

piece, kotłownie kłobuck

Czym obecnie najlepiej ogrzewać dom? Na to pytanie oczywiście nie ma jedynej słusznej odpowiedzi. W dzisiejszych czasach mieszkańcy, poszukujący nowego pieca (kotła) do swojego domu, mają wiele rozmaitych możliwości, a każda z nich ma swoje zalety i wady. Czym się zatem kierować, by być zadowolonym z wyboru ogrzewania?

Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się na rynku kotlarskim wiele. Można m.in. zaobserwować pewne trendy w branży kotłów na paliwa stałe. Wydaje się że kotły zasypowe (bez podajników) powoli, lecz systematycznie tracą udział w rynku. Mają na to wpływ z jednej strony działania legislacyjne rządu, które zgodnie z trendami europejskimi dążą do eliminowania z domów najmniej ekologicznych źródeł ciepła. Z drugiej strony rośnie także świadomość i zamożność inwestorów, którzy nie chcą zakładać sobie pracochłonnych w obsłudze bądź co bądź kotłów zasypowych, coraz częściej wybierając wygodniejsze kotły podajnikowe. Oczywiście kotły zasypowe nie znikną z rynku z dnia na dzień, ale wydaje się, że ich czas już bezpowrotnie mija.

podajnik ślimakowy

Zazwyczaj kojarzymy hasło "podajnik ślimakowy" ze spalaniem ekogroszku. — Słusznie, bo to najlepsze paliwo do kotłów podajnikowych — mówi Zbigniew Krzak, właściciel firmy KOMFORT Technika Grzewcza i Sanitarna z Częstochowy. — Jednak warto wiedzieć, że podajniki ślimakowe zostały w ostatnich latach udoskonalone, dzięki czemu zyskały możliwość palenia także innych sortymentów węgla – na przykład miału.

Zawrotną karierę zrobiły w ostatnich 2-3 latach ślimaki żeliwne, które są obecnie najczęściej wybieranym typem podajnika do kotła. Mają one wiele zalet – są trwalsze (dłuższa żywotność, dzięki czemu koszt dopłaty zwraca się szybko), mają nieco większą średnicę rury podawczej (mniejsze ryzyko blokowania np. większymi bryłkami węgla), sam ślimak na końcu ma odlany przeciwzwój i jest podparty w palniku (mniejsze opory przepychania, mniejsze ryzyko zrywania zawleczki). Innym rozwiązaniem, które zwiększa uniwersalność kotła jest palnik typu rynnowego. Palniki rynnowe umożliwiają spalanie ekogroszku lub miału, teoretycznie nadają się także do palenia pelletem (ale z tym ostrożnie), nie zapychają się i są w zasadzie odporne na powstawanie spieków. Wadą jest wyższa cena niż kotłów z palnikiem retortowym.

Jeszcze o jednym trzeba wspomnieć – o modzie na ruszt awaryjny wodny. Jest to rozwiązanie wygodne – w kotle na stałe jest zamontowany ruszt dodatkowy, na którym w każdej chwili możemy spalić drewno czy odpady. A więc wygoda i możliwość łatwego przestawienia się z ekogroszku na tradycyjne palenie – są to powody, dla których aktualnie dodatkowe ruszta wodne w kotłach automatycznych są powszechnie spotykane i poszukiwane przez inwestorów. A czy to rozwiązanie ma jakieś wady? Oczywiście, i wcale nie chodzi o przepalanie się rusztów (właściwie chronione deflektorem są równie trwałe, jak reszta płaszcza wodnego kotła). Po prostu, ruszta już na początku drogi spalin obniżają ich temperaturę, przez co utrudnione jest dopalanie się gazów palnikowych. Może się to przykładowo objawiać w zwiększeniu brudzenia sadzą wymiennika ciepła kotła.

Czego jeszcze należy się spodziewać w przyszłych latach jeśli chodzi o kotły z podajnikami? — Coraz lepszych sterowników, większej ilosci kotłów w tzw. 5 klasie energetycznej (wg nowych wytycznych), a także być może – rozwoju rynku kotłów na biomasę — mówi Zbigniew Krzak. — Tak naprawdę najwięcej zależy od polityki energetycznej nowego rządu, m.in. od tego, czy będzie on chciał za wszelką cenę chronić niedochodowe górnictwo, kosztem czystości powietrza, która przecież dotyczy nas wszystkich — dodaje.

Poniższa animacja przedstawia przykładowo pracę automatycznego, ekologicznego kotła c.o. na miał lub ekogroszek, z podajnikiem. Unikatowy podajnik dwutłokowy, o zmniejszonych oporach podawania, w 100% zabezpiecza przed cofaniem się żaru do zasobnika, nawet przy zaniku napięcia w trakcie podawania.

A co z kotłami gazowymi? Wprowadzona 26 września br. Dyrektywa EpR wymusiła na rynku przestawienie się na bardziej ekologiczne kotły gazowe. Producenci nie mogą już oferować kotłów o niższej klasie ekonomiczności, a więc m.in. kotłów konwencjonalnych z zamkniętą komorą spalania. Wielu producentów, chcąc dostosować swoje produkty do nowych przepisów, udoskonaliło kotły kompaktowe, stosując w nowych modelach pompy elektroniczne (mniejsze zużycie prądu przez kocioł).

Tak naprawdę, w ostatnich kilku latach kotły gazowe kondensacyjne wyparły niemal całkowicie z rynku swych niekondensacyjnych kuzynów. Trudno się dziwić – dużo niższe zużycie gazu, duże możliwości automatyki, sensowne ceny kotłów (koszt wykonania kołowni kondensacyjnej porównywalny z kotłownią na ekogroszek), możliwość zastosowania w różnych budynkach – zarówno mieszkaniach, jak i większych obiektach handlowych, usługowych czy produkcyjnych, a szczególnie w domach jednorodzinnych. Z kolei jeślibyśmy porównali ogrzewanie gazem a ekogroszkiem, to i tutaj "kondensiaki" wypadają bardzo dobrze – są to czyste, bezobsługowe kotły i nie zajmują dużo miejsca. Również kosztowo nie ustępują – koszty inwestycyjne są podobne (wspomniano o tym powyżej), zaś koszty ogrzewania z reguły nie są wyższe niż około 20% w porównaniu z ceną ekogroszku.

pompa ciepła

W przypadku domów jednorodzinnych do ok 150 m kw. powierzchni, dobrze ocieplonych, koszty ogrzewania gazem nie są zatem znacząco większe niż ekogroszkiem – z tego powodu jest to najczęściej rozwiązywany rodzaj ogrzewania do nowobudowanych domów jednorodzinnych.

By jednak cieszyć się tym wszystkim, musi być możliwość wykonania przyłącza gazu – niestety jeszcze nie wszystkie miejscowości są zgazyfikowane. Przyłącze gazowe, to wydatek na poziomie ok. 5-7 tys. złotych, który ponosi się na szczęście tylko raz.

Warto jeszcze wspomnieć o wykorzystaniu pompy ciepła do ogrzewania. Pompy ciepła, to ekologiczne, bezemisyjne źródła ciepła, oparte na odnawialnych źródłach energii, takich jak woda, grunt lub powietrze. Pompy ciepła są dość drogie w zakupie, ale koszty ogrzewania są znacznie niższe niż ogrzewanie tradycyjnymi paliwami. Zwłaszcza w nowoczesnych domach, budowanych w technologii niskoenergetycznej, pompy ciepła dobrze sprawdzają się jako samodzielne źródła ciepła i to przez cały sezon grzewczy. Tańszymi urządzeniami są pompy ciepła do przygotowywania c.w.u., a więc o ograniczonym zastosowaniu – tylko do podgrzewania bojlera. Są to pompy ciepła typu powietrze-woda. Tego typu rozwiązania są nawet nieco tańsze niż systemy solarne i coraz częściej wybierane zamiast solarów ze względu m.in. na większą uniwersalność.

komfort częstochowa

Niezależnie od tego, jaki piec (kocioł) jest brany pod uwagę, zawsze warto porozmawiać ze specjalistą, który doradzi, pomoże dobrać kocioł i osprzęt do niego. Usługę montażu najlepiej jest zlecić firmie, która zrobi to profesjonalnie i zapewni również późniejszy serwis.

— Zapraszamy do odwiedzenia naszej hurtowni KOMFORT przy ul. Św. Barbary 106 w Częstochowie — zachęca właściciel, Zbigniew Krzak. — Doradztwo i kosztorysowanie macie Państwo u nas całkowicie bezpłatnie. Na miejscu można szybko zorientować się w aktualnej ofercie rynkowej pod kątem Waszych potrzeb. Mamy duży wybór. Posiadamy doświadczonych, własnych instalatorów i własny autoryzowany serwis, zapewniamy opiekę gwarancyjną i pogwarancyjną. Zależy nam, aby każdy nasz Klient był zadowolony i polecał nas innym.

Kontakt do firmy KOMFORT
tel. 34 324-49-00
Częstochowa, ul. Św. Barbary 106
https://komfort.info.pl
Artykuł sponsorowany
Pokaż znajomym
Udostępnij ten artykuł na Facebooku
Dołącz, aby być na czasie