pizza w Pajęcznie

Co zrobić, aby pranie było śnieżnobiałe?

sposób na białe pranie

Oto kilka domowych sposobów na śnieżnobiałe pranie

Białe ubrania z czasem tracą swój naturalny kolor i przybierają nieestetyczny, żółty odcień. Zamiast sięgać po chemiczne wybielacze, które mogą mieć niekorzystny wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i środowisko naturalne, warto skorzystać z domowych sposobów. Oto sprawdzone patenty na białe pranie.

Domowe sposoby na śnieżnobiałe pranie

Pranie z łatwością wybielić można przy pomocy produktów dostępnych w każdym domu. Jednym z nich jest ocet. Nie tylko skutecznie usuwa on plamy oraz wybiela odzież, lecz jest również łagodny dla tkanin i w sposób naturalny zmiękcza je. Jak należy go stosować? W tym celu, do pralki, poza używanym na co dzień proszkiem, wlewamy 0,5 szklanki destylowanego octu białego. Z jego pomocą jesteśmy również w stanie pozbyć się nieestetycznych plam pod pachami czy wokół kołnierzyka. W tym celu, wcieramy odrobinę octu białego w zabrudzone miejsca, zostawiamy na około godzinę, a następnie pierzemy w pralce.

Do prania białej odzieży posłużyć możemy się również sodą oczyszczoną. Skutecznie wybieli ona ubrania, usunie z nich plamy i przyczyni się do zmiękczenia tkanin. Sody oczyszczonej do białego prania używać należy w sposób następujący: 0,5 szklanki produktu dodajemy do prania wraz z proszkiem. W przypadku uporczywych zabrudzeń, sięgnąć należy po sodę oczyszczoną z dodatkiem soku z cytryny, aplikując ją bezpośrednio na plamy.

Kolejny naturalny sposób na śnieżnobiałe pranie to woda utleniona. 1/2 szklanki produktu o stężeniu 3% należy dodać do używanego na co dzień proszku. Inny sposób to zaaplikowanie wody utlenionej bezpośrednio na plamę.

Piorąc białe ubrania, sięgnąć można także po sok z cytryny. To produkt naturalny cierpki, o właściwościach ściągających, który jest w stanie dogłębnie wyczyścić włókna tkanin, wybielając je, usuwając zabrudzenia i pozostawiając odzież świeżą oraz śnieżnobiałą. W jaki sposób należy używać soku z cytryny do prania? Garnek wypełniamy wodą, wrzucamy do niego kilka plasterków cytryny, doprowadzamy do wrzenia i w tak przygotowanej miksturze namaczamy odzież przez około godzinę. Inny sprawdzony patent to przygotowanie mieszanki mydła, 1 łyżki soli oraz soku z 2 cytryn. Ubrania moczymy w roztworze, płuczemy i suszymy.

Ubrania wybielić możemy również przy pomocy… aspiryny. Jej wysoka skuteczność związana jest z faktem, iż zawarty w niej kwas acetylosalicylowy skutecznie usuwa plamy z odzieży. Jak prać białe ubrania z pomocą aspiryny? Kruszymy 6 sztuk produktu i rozpuszczamy uzyskany w ten sposób proszek w misce wody. Namaczamy w niej ubrania przez około 30 minut, a na koniec pierzemy w ulubionym proszku.

W przypadku białych ubrań wykonanych z delikatnych tkanin bawełnianych, najlepiej posłużyć się mlekiem. Wkładany odzież do wypełnionej nim miski, zostawiamy na kilka godzin, a następnie pierzemy w pralce.

To jednak nie jedyne sposoby na wybielanie odzieży domowymi sposobami. Do tego celu wykorzystać można także proszek do pieczenia. Mieszamy go z proszkiem, a następnie dodajemy do prania. Skuteczność tego patentu związana jest ze zdolnością produktu do zmiękczania wody, prowadząc do lepszego działania wybielaczy zawartych w detergentach.

Chcąc usunąć plamy z białych ubrań, do pralki włożyć można także szczelny, lecz nie plastikowy worek wypełniony… skorupkami jajek.

Jak zachować biel ubrań na długi czas?

Aby biała odzież na długi czas zachowała swój naturalny kolor, pamiętać należy o następujących zasadach:

  • Białych ubrań nigdy nie powinno się mieszać z kolorowymi. Zasada ta dotyczy również odzieży w tym kolorze pokrytej barwnymi nadrukami.
  • W jednym praniu nigdy nie powinno łączyć się ze sobą tkanin wymagających prania w niskich temperaturach z tymi, które powinny być prane w wysokich.
  • Chcąc wybielić białe ubrania wykonane z poliestru lub bawełny poliestrowej, do tego celu nie należy stosować chemicznych wybielaczy. Wywołać mogą one bowiem reakcję chemiczną, powodującą zażółcenie materiału.
  • Po wypraniu ciemnych rzeczy, warto dokładnie przepłukać pralkę, by pozbyć się z niej szarej wody.
  • Białe skarpetki najlepiej prać osobno – nagromadzony na nich brud przyczyniać może się bowiem do szarzenia nieco mniej odpornych białych tkanin.
  • By ustrzec się przed gromadzeniem się osadu z detergentów, który mógłby przyczynić się do uszkodzenia białej odzieży, warto rozważyć zastąpienie klasycznego proszku żelem do prania.
  • Białą odzież najlepiej suszyć na świeżym powietrzu, na słońcu. Promieniowanie UV pomaga w wybielaniu ubrań i utrzymywaniu ich naturalnego, jasnego odcienia.
  • Ubrania w kolorze białym najlepiej prać w miękkiej wodzie. W tym celu, w pralce należy założyć filtr do zmiękczania prania. Alternatywne rozwiązanie to ekologiczny płyn o właściwościach zmiękczających lub specjalne kule piorące.

A jak prawidłowo wybielić firanki? Odpowiedź na to pytanie znaleźć można we wpisie: https://aniaradzi.pl/porady/czym-i-jak-wybielic-firanki-poradnik-praktyczny/.

Artykuł sponsorowany
Wiadomości:
Pokaż znajomym
Udostępnij ten artykuł na Facebooku
Dołącz, aby być na czasie