energia odnawialna

Co zrobić, gdy zgubimy klucze samochodowe?

zgubić klucze

Co zrobić, gdy zgubimy klucze samochodowe? Poradnik praktyczny

Zgubienie kluczyka do samochodu to stresująca sytuacja, która przysporzyć może nie lada kłopotów. Na szczęście, problem ten rozwiązać można na kilka różnych sposobów.

Zatrzaśnięty kluczyk – co dalej?

Niekiedy z pośpiechu zdarzy nam się zatrzasnąć kluczyki w samochodzie. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli nie posiadamy drugiego zestawu kluczy, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie pogotowia zamkowego. Koszt takiej usługi uzależniony jest zarówno od modelu samochodu, jak i pory dnia oraz miejsca. Średnio, jest to wydatek rzędu 100–400 złotych.

Na czym polega takie bezinwazyjne otwieranie samochodu? Opiera się ono o dekodowanie ustawień fabrycznych zamku. Jeżeli jest on sprawny, otwarcie pojazdu nie powinno zająć dłużej niż 5 minut. Przed wyborem danego pogotowia zamkowego warto upewnić się, czy posiada ono licencję policji.

Wiele osób, które zatrzasnęły kluczyk w samochodzie, próbuje się dostać do niego na własną rękę. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. W przypadku wybicia szyby, koszty jej wymiany mogą być znacznie wyższe niż skorzystanie z usługi wspomnianego powyżej fachowca. Co więcej, nie ma pewności, że uda nam się otworzyć pojazd. Niektóre auta wyposażone są bowiem w podwójne ryglowanie drzwi. Jeżeli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, najlepiej wybić przednie drzwi pasażera, które są tańsze i lepiej dostępne niż te od strony kierowcy.

Równie ryzykowne mogą być próby otwarcia drzwi przy pomocy śrubokrętu, scyzoryka czy spinacza biurowego. W znaczącej części przypadków prowadzi to bowiem do wybicia zamka. Warto również zdawać sobie sprawę z faktu, iż nowsze modele samochodów wyposażone są w zabezpieczenia antywłamaniowe uniemożliwiające mechaniczne forsowanie zamków.

Zapasowy kluczyk

W znacznie lepszej sytuacji są osoby, które zgubiły oryginalny kluczyk samochodowy, lecz są w posiadaniu zapasowego. Aby dorobić do niego dodatkowy klucz, wystarczy udać się do punktu ślusarskiego. Jaki będzie koszt takiej usługi? Wszystko uzależnione jest tutaj od tego, z jakiego rodzaju kluczykiem mamy do czynienia. Znacząca część dostępnych na rynku pojazdów wyposażona jest w kluczyk jedno – lub dwustronny. Drugi z nich jest znacznie wygodniejszy w użyciu, a to ze względu na fakt, iż w jego przypadku nie musimy sprawdzać, czy wkładamy go do zamka w sposób prawidłowy. Niektóre pojazdy posiadają kluczyki kątowe, których cechą charakterystyczną jest obecność wykonanego ukośnie nacięcia. Niekiedy spotkać można się również z kluczami o kształcie okrągłego słupka.

Jak przedstawiają się ceny dorabiania kluczy do samochodu? Klasyczny klucz bez immobilisera to wydatek rzędu 50 złotych. Za drugi kluczyk z immobiliserem, bez pilota, zapłacimy od 100 do 300 złotych. Model wyposażony w pilot kosztować będzie nas natomiast między 200 a 800 złotych.

Ile zapłacić należy za usługę, jaką jest dorabianie kluczy w poszczególnych miastach Polski? Szczegółowy cennik znajduje się na stronie: https://kb.pl/porady/cennik-dorabiania-kluczy-2019-sprawdz-ceny-w-twoim-miescie/

Co robić, gdy zgubimy jedyny kluczyk?

W najgorszej sytuacji są osoby, które zgubiły oryginalny kluczyk do samochodu i nie posiadają zapasowego. Co zrobić w tej sytuacji? W pierwszej kolejności należy powiadomić policję i ubezpieczyciela. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie odszkodowania w sytuacji, gdy osoba niepowołana przywłaszczy sobie nasze auto. Dalsze kroki postępowania uzależnione są od tego, czy posiadamy klucz z immobilizerem czy nie.

Jeżeli nasz samochód nie jest zabezpieczony immobilizerem, do wyboru są 2 rozwiązania. Pierwsze z nich to skontaktowanie się z zakładem ślusarskim, który dorobi klucz na bazie budowy zamka. Druga możliwość to udanie się do punktu ASO wraz z dokumentami stanowiącymi potwierdzenie, iż samochód jest naszą własnością. Po zgłoszeniu sprawy, wydany zostanie nowy kluczyk, który zostanie wysłany do dilera. Czas oczekiwania w tym przypadku wynosić może od kilku dni do kilku tygodni, a koszt takiej usługi to niekiedy nawet kilkaset złotych.

Co w sytuacji, gdy nasz samochód jest wyposażony w immobiliser, a my nie posiadamy kluczyka zapasowego, blaszek z kodem czy kodu zapisanego w książce serwisowej? Wówczas należy zgłosić się do ASO z prośbą o wyrobienie nowego klucza, który będzie zakodowany zgodnie z posiadanym egzemplarzem samochodu. By takie zgłoszenie mogło zostać przyjęte do realizacji, niezbędne będzie przedstawienie dokumentów potwierdzających, że jesteśmy posiadaczami danego auta oraz dowodu rejestracyjnego z numerem VIN. Cena za wyrobienie takiego kluczyka to około 500 złotych. Zaleca się tu również skorzystanie z usługi, jaką jest wprowadzenie nowego kodu do kluczyka oraz immobilisera. W tej sytuacji, nawet gdy ktoś znajdzie naszą zgubę, nie będzie w stanie otworzyć pojazdu. Koszt wspomnianej usługi waha się od około 100 do około 1000 złotych (jej cena zależy od modelu pojazdu).

Artykuł sponsorowany
Wiadomości:
Galeria:
Pokaż znajomym
Udostępnij ten artykuł na Facebooku
Dołącz, aby być na czasie