wyprzedaż Komfort Działoszyn

Ile żyją psy? Najkrócej i najdłużej żyjące rasy psów

ile żyje pies

Jak długo żyją psy?

Każdy chce, aby jego pies żył jak najdłużej, większość z nich na szczęście dożywa sędziwego wieku, szczególnie jeśli przeliczymy je na ludzkie lata. Należy pamiętać, że wiek ludzki nie ma nic wspólnego z wiekiem psa. Wcześniej przeliczano, że jeden rok życia psa równa się siedmiu człowieka, jednak było to zbytnie uproszczenie.

Dlatego więc powstały tabele, które uwzględniają wielkość psa. Dopiero przełożeniu, do czego służy ta specjalna tabela, dowiemy się ile naprawdę żyje nasz pupil. Oczywiście przeliczanie wieku psa na ludzki jest tylko orientacyjne. Nie należy brać go dosłownie, gdyż daje nam to jedynie informację, w jakim przedziale wiekowym znajduje się nasz pies. Inaczej liczy się wiek psa małego, średniego i dużego. Więcej szczegółów jak przeliczyć wiek naszego psa znajduje się tutaj: https://fajnyzwierzak.pl/porady/jak-sie-liczy-wiek-psa-wyjasniamy-przeliczniki-krok-po-kroku/. Tabela uwzględnia taki podział i pokazuje nam, że im większy zwierzak, tym starzeje się szybciej.

Nie tylko wielkość zwierzaka ma wpływ na długość życia. Psy, które żyją najdłużej, to przede wszystkim psy zadbane. Dlatego, aby nasz pupil żył jak najdłużej i cieszył się dobrym zdrowiem, musimy zadbać o odpowiednie żywienie, kondycję i profilaktykę weterynaryjną. Również nadwaga bardzo znacząco wpływa na długość życia psa. Średnia długość życia psów to od dziesięciu do trzynastu lat. W przeczystości możemy jednak liczyć, że mniejsze psy mogą sporo wybić się ponad tę średnią. Przedstawimy więc teraz te, które żyją najdłużej.

Chihuahua

Są jedną z długowiecznych i najmniejszych ras psów. Średnia długość ich życia to 15 - 20 lat co gdyby liczyć na ludzki wiek dałoby 78 – 98 lat. Jednak z powodu niewielkich rozmiarów ciała, wymagają szczególnej troski i regularnych kontroli weterynaryjnych. Dość często mają problemy z uzębieniem, dlatego musimy szczególnie o nie dbać sprawdzać jego stan.

Jack Russell Terier

Psi przedstawiciele rasy Jack Russell Terier mogą osiągać wiek nawet 20 lat, średnio jest to około 16 – 18 lat. Rasa ta powstała w Anglii, a jej pierwotnym przeznaczeniem było polowanie na lisy i gryzonie. Jest to stosunkowo zdrowa rasa. Z typowych dla niej chorób może pojawić się postępujący zanik siatkówki. Mogą mieć też skłonności do odkładania się kamienia nazębnego, dlatego warto od szczeniaka przyzwyczajać je do czyszczenia zębów.

Shih tzu

Przedstawiciele tej pochodzącej z Tybetu rasy psów żyją średnio 15 – 20 lat. Są dość odporne i cieszą się na ogół dobrym zdrowiem. Z przypadłości typowych dla rasy zdarzają się im alergie skórne, wypadanie dysku i zwichnięcia rzepek kolanowych. Shih tzu ma umiarkowany temperament i pogodne usposobienie, co sprawia, że jest to doskonały psi towarzysz. Mimo, że jest bardzo oddany, to jednak nie całkowicie poddaje się woli człowieka. Jest trochę jak kot chodzący własnymi ścieżkami.

Jamnik

Rasa dość odporna i długowieczna. Jej przedstawiciele żyją średnio 15-16 lat. Według tabeli daje to 78 – 83 ludzkie lata. Nie jest to rasa chorowita, jednak ze względu na swoja budowę ciała mogą mieć problemy z kręgosłupem jak również dyskopatię. Mają również skłonności do nadwagi, która jest przyczyną wielu schorzeń. Dlatego właściciele jamników muszą dbać o właściwą dietę i ruch swoich podopiecznych.

Marzeniem każdego człowieka kochającego swojego pupila jest to, by ten żył jak najdłużej. Niestety obok tych, które osiągają wiek 20 lat, są też te, które przeżyją ledwie połowę tego. Najczęściej są to psy ras dużych i olbrzymich.

Bernardyn

Psy te żyją średnio 8 – 10 lat, co przeliczając na wiek ludzki daje 68 – 82 lat. Niestety, trzeba liczyć się z tym, że będzie to bliższe tej dolnej granicy. Bernardyny z powodu swojej olbrzymiej masy bardzo często narażone są na dysplazję stawów oraz choroby serca. Występują u nich również skręt żołądka lub jego rozszerzenie.

Dog niemiecki

To jedna z największych ras psów na świecie, co niestety ma wyraźny wpływ na skrócenie długości jego życia. Żyją średnio 7 – 8 lat, przeliczenie tego na ludzkie lata daje nam 62 – 68 lat. Zdarzają się osobniki, które osiągają nawet 10 lat, co jakby nie liczyć, jest równe 82 u człowieka. Nasi psi przyjaciele tej rasy narażeni są na dysplazję stawów, skręt żołądka oraz nowotwory kości.

Mastiff angielski

Przeciętny wiek psa tej rasy wynosi 8 – 10 lat, na nasz ludzki wiek jest to 68 – 82 lata. Jak przy innych tak dużych rasach tak tutaj olbrzymia waga i wzrost są przyczynami chorób skracającymi ich życie. Głównie grozi im dysplazja stawów, skręt żołądka oraz choroby mocno obciążonego serca.

Rottweiler

Średnia długość życia psów tej rasy to 9 – 12 lat, co jak podpowiada nam tabela daje 75 – 97 ludzkie lata. Tak jak większość dużych psów rottweilery mają predyspozycje do dysplazji stawów, skrętu żołądka. Mogą u nich także pojawiać się problemy z sercem oraz częstsze choroby nowotworowe.

Artykuł sponsorowany
Wiadomości:
Galeria:
Pokaż znajomym
Udostępnij ten artykuł na Facebooku
Dołącz, aby być na czasie