Ostrzeżenie

Aktualne dane o pandemii koronawirusa SARS-CoV-2:  uwagaRELACJA NA ŻYWO  uwagaMAPA ZAKAŻEŃ
Sklep motocyklowy w Pajęcznie

Wystawa przed budynkiem ZUS w Pajęcznie

wystawa zus

Rzeczpospolita Ubezpieczonych
Ubezpieczenia społeczne w Polsce 1918–2018


25 czerwca o godz. 10:00, przed budynkiem Biura Terenowego ZUS w Pajęcznie, Krzysztof Jędrzejewski – dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi w towarzystwie zaproszonych gości otworzył wystawę o historii ubezpieczeń społecznych oraz samego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystawa będzie eksponowana od 25 czerwca do 4 lipca br.

W 1918 roku twórcy państwa polskiego uznali ubezpieczenia społeczne za istotny element budowania państwowości. Wystawa ukazuje najważniejsze etapy rozwoju systemu ubezpieczeń społecznych w Polsce oraz historię ZUS na tle dziejów państwa i społeczeństwa polskiego. Narrację wzbogacają zdjęcia, plakaty oraz cytaty z prasy, publikacji naukowych i wspomnień pracowników.

Nie zabrakło też dokumentów dotyczących czasów okupacji, świadczących o bohaterstwie pracowników ZUS, ofiarnie wykonujących swoje obowiązki oraz wspierających osoby represjonowane przez okupanta, mimo że za brak lojalności wobec niemieckiej administracji groziła pracownikom kara śmierci.

Kilka oddzielnych tablic wystawy poświęconych zostało okresowi powojennemu i różnorodnym przekształceniom, którym poddawano system ubezpieczeń społecznych.

Oglądając wystawę możemy zauważyć, że w 1955 roku nastąpiła całkowita likwidacja ZUS-u, jego obowiązki przejęły związki zawodowe i Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej. Nowe zadania okazały się jednak zbyt trudne dla związkowców i po pięciu latach, w 1960 roku ZUS został reaktywowany.

— Dziś ZUS jest jedną z najnowocześniejszych instytucji państwowych, docenianych na arenie międzynarodowej. Ciągłości trwania powszechnego systemu zabezpieczenia społecznego nie przerwały nawet zawirowania II wojny światowej — podkreśla Krzysztof Jędrzejewski, dyrektor II Oddziału ZUS w Łodzi.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z historią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i samego systemu zabezpieczenia społecznego w Polsce.

Termin: 
25.06.2019 - 10:00 do 04.07.2019 - 15:00
Redakcja Webiko Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
wystawa ZUS Pajęczno
Wiadomości:
Pokaż znajomym
Udostępnij ten artykuł na Facebooku
Dołącz, aby być na czasie