Bądź na Webiko podczas pandemii koronawirusa:  uwagaPUNKT TELE-ZAMÓWIEŃ  uwagaTABLICA OGŁOSZEŃ
Projektowanie tanich stron www Piotrków Tryb.

Koronawirus - przerwać rozprzestrzenianie COVID-19

coronavirus COVID-19

Czy jest możliwe przerwanie rozprzestrzeniania COVID-19?

Pandemia grypy w latach 1918–1919 („Hiszpanka”) trwała 12 miesięcy (1918–1919). Choroba przetoczyła się przez Świat w trzech falach. Pierwsza (wiosna 1918) szybko rozprzestrzeniała się, ale miała łagodny przebieg. Druga fala (sierpień 1918) charakteryzowała się wysoką śmiertelnością, która wynosiła ponad 30% (wśród ludzi młodych i w średnim wieku), nawet wśród pacjentów objętych opieką medyczną. Trzecia (początek roku 1919) była podobna do drugiej fali.

Wirusem „Hiszpanki” zarażonych było 500 mln osób. W literaturze naukowej prezentowano jedynie szacunki śmiertelności w skali całego Świata, było to w zależności od źródła od 21–25 mln do 50–100 mln. „Hiszpanka” zabijała głównie ludzi młodych i w średnim wieku (20–40 lat), zamiast dzieci, osób starszych i z osłabioną odpornością, czyli odwrotnie niż tzw. „zwykła” grypa.

W 1993 r. Claude Hannoun, ekspert Instytutu Pasteura, stwierdził, że wirus „Hiszpanki” prawdopodobnie pochodził z Chin. Następnie zmutował w USA niedaleko Bostonu, a stamtąd rozprzestrzenił się przez Breść na Francję, całą Europę i Świat. Głównymi „dystrybutorami” byli żołnierze i żeglarze, uczestniczący w pierwszej wojnie światowej. W latach 2006-2007 pojawiły się publikacje potwierdzające tezę, że źródłem pandemii są Chiny. Rozważano też kilka innych hipotez pochodzenia „Hiszpanki”, które okazały się mało prawdopodobne.

Co to oznacza?

Oznacza to, że nikt nie wie jak rozprzestrzeni się COVID-19. Jeżeli COVID-19 rozprzestrzenia się drogą powietrzną, a nie będzie wprowadzona efektywna izolacja chorych i potencjalnie zarażonych, wirusem COVID-19 możemy zarazić się wszyscy (szacuje się, że będzie to 60-70% populacji). Nikt nie wie, jaki będzie przebieg i skutek pandemii. Jeżeli jej przebieg będzie gwałtowny (liczony w miesiącach), wówczas śmiertelność tej choroby będzie wyższa. Jeżeli rozprzestrzenianie COVID-19 będzie wolne (2-3 lata), więcej chorych przeżyje.

Wiadomym jest, że ozdrowieńcy będą nosicielami COVID-19. Powstaje pytanie: czy ozdrowieńcy mogą zarażać dalej? Czy wirus będzie nadal w ślinie lub kale ozdrowieńców?

Co wiemy?

Wiemy, że rozprzestrzenianie się wielu wirusów ludzkość była w stanie ograniczyć lub całkiem zatrzymać. Musimy czekać na szczepionkę lub lek. Z surowicy z tzw. ozdrowieńców można wyizolować przeciwciała i wykorzystać je do produkcji szczepionki dla wszystkich. Niestety, już jest wielu ozdrowieńców i nic… wręcz przeciwnie, opisano jeden przypadek osoby, która zachorowała ponownie. Amerykańska firma biotechnologiczna poinformowała media, że jest już gotowa pierwsza eksperymentalna szczepionka na COVID-19 i została skierowana do testów. Aktualnie poziom wiedzy z zakresu wirusologii jest bardzo wysoki. Badania nad korona-wirusami są prowadzone od wielu lat. Na podstawie zdobytej wiedzy jest możliwość zrobienia efektywnej szczepionki. W jakim stopniu skutecznej? To zależy od wielu czynników, m.in. od tego, jak wirus będzie mutował.

Badania naukowe są wspierane coraz lepszą technologią, stosowaną w diagnostyce i produkcji (szczepionek i leków), dlatego jest nadzieja na wyhamowanie grożącej nam pandemii. Z wielu ośrodków badawczo-naukowych z całego Świata płyną informacje o zaawansowanych pracach nad szczepionką przeciw COVID-19.

Co można zrobić na teraz?

Stosować wszystkie możliwe sposoby zwiększające nasze bezpieczeństwo. W okresie „Przed COVID-19” stosować wszystkie zasady higieny osobistej i publicznej, zalecone przez WHO. W tym czasie warto zadbać o stan własnej immunologii. Wiem, że jest to bardzo trudne zadanie. Każdy z nas ma inne predyspozycje genetyczne, inne uwarunkowania epigenetyczne, inny aktualny stan zdrowia. Wiek może mieć duże znaczenie. W doniesieniach z Chin można znaleźć informację, iż COVID-19 stanowi największe zagrożenie dla Seniorów i osób z osłabiona immunologią.

Nie ma jednego cudownego sposobu na zbudowanie „optymalnej immunologii”. Układ immunologiczny, tak jak każdy układ naszego organizmu można indywidualnie kształtować, pamiętając o wszystkich możliwych do ujęcia aspektach diagnostycznych i możliwych do wykorzystania elementach profilaktycznych (diety, suplementy, relaks, aktywność psychiczna i fizyczna). Kształtowanie swojej własnej immunologii wymaga czasu.

dr n. med. Sławomir Puczkowski

Autor, Sławomir Puczkowski, jest biochemikiem, doktorem nauk medycznych. Po zakończeniu pracy wykładowcy na Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi otworzył Laboratorium Pierwiastków Śladowych Biomol-Med. Zajmuje się interpretacją wyników analizy pierwiastkowej włosów, układa diety i programy suplementacyjne.

Pokaż znajomym
Udostępnij ten artykuł na Facebooku